Automatically turn on/off the boiler with the blynk application and NodeMCU

Do you have the widgets for V1 and V2 set with a PUSH frequency or a timed frequency?

In this tutorial, she did not have to define Celsius, Param, serial …

As far as compiling errors involving Libraries… well, Arduino library structure and use is somewhat particular… You need to be precise, avoid too many variations of same libraries, follow clear folder structure, etc.

Thos errors seem to imply that something is still messed up in your sketch syntax and/or Arduino library structure… this time with one of the Blynk libraries as “param” would otherwise be recognised as a Blynk variable, not a random one.

This is simply something you need to learn and work out for ANY Arduino program… it is NOT a Blynk specific issue and can be hard for us to troubleshoot, as your PC and layout will be somewhat different then everyone else’s.

V1 and V2 in the application were set in the eventor, so I could not set a frequency there.

Zdravo Denise, dobrodošao na forum. Da li si potpuno siguran da imaš NodeMCU v0.9? Na ovim prostorima se taj modul ne prodaje već prilično dugo, v1.0 je aktuelan po oglasima bar godinu dana. To bi moglo da bude objašnjenje za neuspešno kompajliranje, pored duplo instaliranih OneWire biblioteka. Pored toga, rekao bih da je upotreba 10A releja za bojler veoma rizična, za te namene se koristi jači SSR od 40 ili 60A, ili bar ovo:

but don’t you have to create the V1 and V2 widgets before you can use them in Eventor.

It’s just that param is only available in BLYNK_WRITE (write to MCU) when using PUSH frequency and as far as I know param is not available in BLYNK_READ (read from MCU) at widget timed frequency.

If you use BLYNK_WRITE() you will need to use BlynkTimer or virtualWrite().

Pozdrav @zodiac sudeći po ovom oglasu, i po Arduino IDE, to bi trebalo da bude taj… Za relej sam mislio da koristim ovaj modul, pa da makar ta dva releja paralelno spojim radi veće snage… Elektro grejač je od 2kW, što po proračunima ne prelazi 8,5A (trebalo ni da “vuče” 8,33A pri naponu u kući od 240V)… :smiley:
Biblioteke kao što rekoh, izbrisao sam sve što sam koristio za ovaj projekat instalirao, i ispočetka instalirao koje mi trebaju… tako da ne verujem da je u tome problem…

Imaš NodeMCU v1.0, kao što sam i pretpostavio. Ako odabereš v0.9 u Arduino IDE-u, nema šanse da kompajlira bilo šta. Takođe, bojler koristi grejač i jedan je od najjačih induktivnih potrošača u domaćinstvu, a nazivna snaga releja od 10A u stvarnosti podrazumeva maksimalno kratkotrajno optrećenje, realno to ne bi smelo da bude više od 4-5A u ovom slučaju. Paralelnim spajanjem releja nećeš postići ništa osim eventualnog požara, moja preporuka je Fotek SSR od 25, 40 ili 60A, na šta već prvo naiđeš, ima ih po oglasima. Uz njih ćeš morati da koristiš i odgovarajući hladnjak. Ako ti je to suviše komplikovano, preostaje ti ovaj klasičan relej od 30A, radi dobro i košta 500-600 dinara po oglasima.

@zodiac Vezano za relej… malo mi je već mnogo dati 800-900din za relej, jer će me koštati i ova elektronika, senzori itd… preko 1000din, tako da razmisliću još… Ali našao sam na KP samo jedan takve snage, jel bi to bio dobar?

A što se tiče same ploče, promenio sam u kompajleru na ovu verziju 1.0, medjutim isto mi izbacuje (to da mora da se definiše ono par postova nazad navedeno), ali kao što reče @Gunner može da bude i da sam nešto zabrljao u kodu ili instaliranju biblioteka… ako mi sad ovo ne proradi… napuštam ovaj projekat dok ne kupim nov HDD jer mi je trenutni napunjen u fulu, pa posle kad kupim lepo ću reinstalirati i Windows (jer izgleda imam neke viruse koji mi usporavaju rad PC-ja), samim tim i Arduino IDE, pa ću posle dobro paziti koje biblioteke instaliram. pa da vidim onda kako će se ponašati kompajler…

Ok, now I don’t want to make our friend @Gunner angry :slight_smile: , I know he hates Google translate.

In short: Denis has v1.0 module, so it won’t compile with v0.9. Second problem, more serious one, is that he intended to use 10A relay for 2KW inductive/thermal load, which is no go, so I recommended using SSR or stronger 30A relay in order to avoid fireworks in bathroom.

1 Like

Ovaj košta 600 dinara, kao što rekoh:

Jeste skuplji, ali ti je valjda bezbednost na prvom mestu, neko bi mogao da pogine zbog igranja sa strujom. Ovaj Fotek je još bolji, ali moraš svakako da računaš i na trošak za hladnjak, jer će bez hladnjaka brzo da izgori. SSR je beskontaktni relej, unutra se nalazi tiristor, zato je upotreba hladnjaka obavezna.

Što se samog IDE-a i biblioteka tiče, predlažem ti da deinstaliraš sve i ponovo instaliraš najnoviji IDE, a zatim i biblioteke koje su ti potrebne. Nakon toga, setap prvo treba da ti proradi na stolu i bez upotrebe Blynka, tek nakon toga dodaješ Blynk funkcionalnosti. Ovako nemamo pojma gde je problem, da li u kodu ili bibliotekama, ali svakako nije vezano za Blynk. Dakle, kod bez Blynka i serijski monitor, pa vidi šta dobijaš.

Hvala ti druže za oglas, i hvala bogu što na ovom forumu postoji neko sa EX YU govornog područja, jer sam se baš zezao sa google prevodiocom… :slight_smile: Ovaj za 600din bih i naručio… inače ovaj kod sam napisao pomoću tutorijala i znanja iz prošlih projekata… a pločicu i senzore još nisam naručio, jer ovaj čovek sa KP-a što od njega naručujem ove pločice, nije imao sve komponente, pa nisam hteo 2-3 puta da naručujem (zbog poštarine), pa sad ovako iz glave pišem kod, ali najviše sam čekao relej onaj običan što sam hteo da iskoristim u projektu, jer taj čovek sve to nabavlja iz kine, pa ga zeza carina već mesec dana. pa nema na stanju… ali dobro je što nema… i što sam naleteo na ovaj forum i tebe… jer on mi je rekao da će biti malo kritično , ali kao radiće i taj… pa ja otad nisam bio siguran, da li da uzimam taj relej…
Inače taj čovek ima takav SSR relej samo od 25A (za 620din), pa jel bi mogao taj da iskoristim? Pitam zbog poštarine… da ako može taj da sve kod jednog naručim, da ne plaćam 2x250din za poštarinu… :slight_smile:

Quite the opposite… it is great! :smiley: … I just don’t like having to use it FOR others who don’t want to bother doing such for themselves… much like Google search, forum search, reading, thinking, etc :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 Like

Najjednostavnija i najsigurnija varijanta ti je SSR. Kod njega ne moraš da koristiš zasebno napajanje, nema brige oko optoizolacije, a sve to te čeka sa klasičnim relejima. SSR od 25A je više nego dovoljan, i sa odgovarajućim hladnjakom može da gura maksimalnu deklarisanu amperažu 24/7, za razliku od kontaktnih releja. Za potrebe hlađenja za slabiji SSR možeš da upotrebiš i neki stari kuler za procesor, to nije neki problem. Dakle, nabavljaj slobodno taj od 25A, završiće ti posao, a cena od 620 dinara je premija, ne razmišljaj. Jedino što će eventualno da ti zafali je kliktanje releja, pošto je SSR bešuman.

@zodiac Nisam te najbolje razumeo… onda za ovaj od 25A ne treba hladnjak? Jer grejač bojlera će vući max do 10A… Za kliktanje ne brini, iako bi kliktao, to bi se čulo tamo u okolini kupatila, a i neće kliktati celo vreme, već će samo kliknuti kad treba da uključi/isključi bojler i to je to… :smiley: Inače, nisam te razumeo iz prošlih postova… kako grejač može da bude induktivan? On je koliko ja znam baziran na otporu, kad kroz žicu velikog otpora prodje struja, ona se veoma zagreje… jeste da je ta žica umotana tamo u spiralu, da bi što više žice ušlo u grejač, ali da li baš može da stvori i neku veću induktivnost?

Naravno da može, izmeri koliko struje povuče grejač pri paljenju, videćeš da je to znatno veća struja od deklarisane, ponaša se kao induktivni potrušač. Isto se odnosi na grejalice, TA peći, šporete, svi oni po uključivanju na mrežu povuku jako mnogo struje. Svaki namotaj podrazumeva induktivnost, pa i oni u grejaču. Što se SSR releja tiče, u principu bi trebalo da ima hladnjak svaki, bez obzira na opterećenje, jer mu za hlađenje služi samo pločica na zadnjoj strani, a to najčešće nije dovoljno, pa je preporuka da se montira dodatni hladnjak. Za kliktanje sam se šalio, naravno da je bešumna operacija bolja od one kod klasičnog releja. SSR nije pogodan za manje potrošače, naročito za LED osvetljenje, jer ima malo curenje napona koje ti ne dozvoljava da ugasiš svetlo, nego ostane prigušeno ili u najgoroj varijanti titra. Za sve ostale namene SSR je tata i mama.

Hmm… :neutral_face: Ali da bi sam relej smestio, moraću da odštampam deo koji će da zatvori kutiju, dakle kutija je duboka 4cm, i taj deo će biti 2cm dubok što daje 6cm kad se to zatvori, ali ako nabudžim još neki hladnjak, onda bi i taj deo koji zatvara kutiju morao da bude takodje barem 4cm dubok, kako bi stao unutra relej sa hladnjakom… a moram onda da potražim i takav hladnjak, koji će da stanje uopšte u kutiju… zato, ako se ne greje mnogo kad nije pod punim opterećenjem, ne bih stavljao hladnjak… a opet i taj hladnjak onda bi trebalo da bude “izbačen” napolje da viri iz kutije, kako bi imao ventilaciju… ili na kutiji da ostavim proreze…

Moraćeš da probaš kako se ponaša, ja sam koristio samo jače SSR-ove od 60 i 80A, a tu je hladnjak neophodan. Zato kažem, prvo probe na stolu, onda nema dileme šta i kako,

Dobro onda, kad mi stignu svi delovi isprobaću… E sad juče je stigao novi bojler (BOSCH TRONIC TR1000T), i pogledao sam kako ima termostat, i on ima jednu dugu sondu koja je prčvršćena za sam termostat, tako da nema mesta za još jednu… Ja sam mislio da je kao kod ovih starijih bojlera, da je termostat negde sa strane a da su sonde povezane žicom, i da idu dve kraće, pa onda sam imao ideju da jednu sondu izvadim, i da ubacim ovu što će biti povezana sa NodeMCU-om…
Tako da sad ako bih hteo da ubacim moj senzor, taj njihov termostat bi morao da totalno izbacim, i onda bi morao NodeMCU da obavlja i funkciju termostata, i ove funkcije što sam već pre napisao… I onda bih ga isprogramirao tako da mu je kod za funkciju termostata “običan”… kad kažem običan, mislim na to da nema veze sa aplikacijom nego da je napisan kao klasičan kod… u void loop-u sa if petljom mu zadam da ako je temperatura jednaka sa 100C da isključi grejač… i onda taj isti senzor iskoristim u blynk app da ako aplikacija očita temp. manju od 40C da uključi bojler nebitno da li je to uveče ( u toku jeftinije struje ), ili je preko dana… I onda bih još jedan senzor temperature pričvrstio za cev od centralnog grejanja, da kada tamo očita temp veću npr od 50-60 C da ne uključuje elektro grejač, makar bilo veče (jeftinija struja)… inače tad će biti i tajmeri podešeni da je grejač uključen od 19H do 03h ujutru…

Obrati pažnju na 18B20, ovaj senzor je vodootporan i pogodan za ubacivanje u cevi i slično. Možeš da napraviš dodatni T-razvod na izlaznoj cevi iz bojlera u koji ćeš da ubaciš sondu i time omogućiš direktno čitanje temperature vode, jer naslanjanje senzora na cev neće dati precizne rezultate, imaćeš miks ambijentalne temperature i temperature spoljnog zida cevi, što neće imati previše veze sa stvarnom temperaturom vode. U sam bojler ne ubacuj ništa i ne diraj njegov termostat, to je previše rizično.